Telčské rybníky

Telčské rybníky

Turistické informace 

Jako kdyby Telč existovala nadvakrát! Jednou jako město, postavené na mírné vyvýšenině, podruhé jako obraz, zračící se na hladinách rybníků, které ji obklopují.

Stejně jako v sousedním Jindřichohradeckém a Třeboňském panství se okolo Telče začaly stavět rybníky. Během 16. a 17. století se jich tu zrodilo bezpočet. Nádrže sloužily pro chov ryb i potěru. 

Svrchu Telč vypadá, jako kdyby byla vystavěna na malém ostrůvku, obklopeném vodou. Jen stěží lze uvěřit, že rybníky jsou mladšího data, než město samotné. Rybníky nesou názvy Ulický, Staroměstský a Štěpnický. Všechny tři jsou propojeny Telčským potokem, který pramení pět kilometrů od Telče, a několika uměle prokopanými průplavy.

Procházka po hrázi Ulického rybníka patří k tomu nejpříjemnějšímu, co můžete při návštěvě Telče dělat. Z hráze je pěkný a především velmi fotogenický výhled na kus města. Přímo na hrázi se nachází socha svatého Jana Nepomuckého s tradiční pětihvězdnou svatozáří, která shlíží na procházející turisty a poutníky. Na konci hráze je ještě jedna památka, která si zaslouží pozornost – boží muka ze 13. století, jedna z nejstarších na Vysočině. 

A co to vzít kolem Staroměstského rybníka? Stejně jako ostatní nádrže v okolí, byl a je i Staroměstský rybník oblíbeným cílem výletníků. Cesta, která kopíruje jeho břehy, se dočkala v roce 1800 vydláždění. Chodník lemuje pěkná řádka barokních soch. Od anděla Strážce po sochu Jana Nepomuckého. Tento světec byl na Vysočině zkrátka víc než populární. Cesta vede až ke Staroměstskému hřbitovu, přesněji na náměstíčko, kde se nachází poslední socha – resp. sousoší, zobrazující pannu Marii a archanděla Gabriela. Dnes se už asi nedozvíme, kdo sousoší vytesal. Je připisováno hned několika sochařským mistrům, kteří kdy v Telči působili.

Stačí udělat pár kroků směrem k zámku a ocitneme se u posledního z telčských rybníků – Štěpnického. Na klidné hladině se zrcadlí krásná budova renesančního zámku – obraz, který lahodí oku. Ke Štěpnickému rybníku se vchází jednou z městských bran. Dokud nebyly strženy městské hradby, sahaly vody rybníka až po ně. Dnes se v místech někdejších hradeb nachází zahrádky. Procházka kolem rybníka je příjemnou relaxací. Komu je procházení se málo, ten si může půjčit loďku a křižovat vody v podzámčí. Třeba v okně spatří pověstnou Bílou paní.

Jste zde: Okolí Telče: Telčské rybníky
Apartmá Chornitzerův dům
Cena od: 650 Kč os./noc
Penzion U Kamenné zídky
Cena od: 450 Kč os./noc
Hotel Antoň
Cena od: 500 Kč os./noc
Penzion U Šeniglů
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že unikátní skalní útvar Pravčická brána zdobí „Sokolí hnízdo“? Tento výletní zámeček je dnes jednou z mnoha restaurací, v nichž se můžete občerstvit na cestě Českým Švýcarskem.