Hrad Roštejn
Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

Turistické informace

Necelých osm kilometrů severozápadně od Telče se nachází prastarý hrad. Na tomto místě stojí už od poloviny 14. století. Hrad nechali vystavět pánové z Hradce a aby byl vskutku nedobytný, byl vztyčen na skalnatém výběžku, ve výšce 667 metrů. Na skalisku tvořila obranný předvoj osmiboká věž s břitem, ke které přiléhal hradní palác. Hrad byl obehnán masivní gotickou zdí s několika kruhovými baštami. Opevnění se podle potřeby rozšiřovalo, největších rozměrů dosáhlo v dobách mezi vládami markrabat Prokopa a Jošta.

Husitské války se Roštejnu citelně dotknuly. Hrad s opevněním se dočkal obnovy až v polovině 16. století, kdy jej získali pánové z Telče. Zde přichází na scénu Zachariáš z Hradce, jemuž Telč vděčí za svou pohádkovou podobu. Okolní hvozdy byly plné divoké zvěře, která lákala k honitbám nejen pána z Telče, ale i jeho přátele a dvoranu. Zachariáš se rozhodl zvelebit gotický hrad podle svého a udělal z něj renesanční lovecký hrádek. Zde se pak mohl se svými přáteli dosyta oddávat mysliveckým radovánkám. Z gotického základu se nakonec zachovalo jen klenutí, základy věží a osmiboká věž. Hrad byl zvýšen o jedno patro, nově byl postaven rytířský sál a kaple. Tato přestavba zdaleka nebyla poslední. Roštejna se dotklo i zdobné baroko, avšak z původní výzdoby toho kvůli požárům moc nezbylo. Dnes je v prostorách hradu lesnické muzeum.

K Roštejnu se váže mnoho pověstí, poslyšte třeba tu o jeho založení! Telčský pán si prý chtěl nechat vystavět skvostný hrad. Aby jej měl přesně takový, jaký si představoval, povolal na pomoc ďábelské síly. Upsal se čertu s jedinou podmínkou: stavbu chce mít hotovu přes noc, než ráno zakokrhá kohout. Ďábel pracoval svědomitě, nejlepší kameny nosil až z vrchu Oslednice, avšak jeho kvapná práce nakonec nestačila. Zvedal poslední kámen, aby dokončil své dílo, když tu se ve vsi ozvalo zakokrhání. Rozzuřený čert prý posledním kamenem mocně mrštil do nedalekého rybníka. Prý tam onen balvan leží dodnes. Kdo by snad o pověsti pochyboval, může se jít přesvědčit třeba k Čertově šlápotě – skále, kde vzteklý čert zanechal otisk svého kopyta. Místní lidé však znají povídačku z úst svých prarodičů trochu jinak. Když pán viděl, jak jde ďáblu dílo od ruky, vyděsil se, že by mohl přijít o duši, tak sám ze vsi kokrhal a pekelníka přelstil. Někteří občané prý říkávali, že kokrhání mu šlo lépe než politika.

Jste zde: Okolí Telče: Hrad Roštejn
Apartmá Chornitzerův dům
Cena od: 650 Kč os./noc
Penzion U Kamenné zídky
Cena od: 450 Kč os./noc
Hotel Antoň
Cena od: 500 Kč os./noc
Penzion U Šeniglů
Cena od: 500 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Minaret u zámku Lednice projektoval Josef Hardmuth – vynálezce tužky? Právě on založil tužkárnu, která později přesídlila do Českých Budějovic a dala základ světově proslulé společnosti Koh-i-noor.